Moj Film na Facebooku Moj Film na Twitteru

Gledali smo: Velika krađa nebodera

PREMIJERE I RED CARPET / OBJAVLJENO: 06.11.2011. / Autor: Mladen Šagovac Gledali smo: Velika krađa nebodera

Jedan ugledni domaći kritičar je zgodno primjetio kako je scenarij "Velike krađe nebodera" vidljivo dorađivan u hodu, što je moguće i čest je slučaj u holivudskoj tvornici snova. No isto tako je moguće da je brdo materijala zapravo izbačeno kao višak kako film ne bi bio predug i finalno prenaporan za publiku. Moguće i da su neki dijelovi filma izbačeni jer su možda odrađeni nezadovoljavajuće.

Stari Eddie

[VIDEO_811]

Eddie Murphy - Kolo sreće (1983)

Iako mu je zadnja kvalitetno odrađena uloga James Thunder Early (Dreamgirls 2006) donijela nominaciju za Oscar u kategoriji sporedne muške uloge, zadnja zaista kvalitetna uloga u kojoj Eddie Murphy nije izvodio svoje pretjerano kerefekiranje, ako izostavimo Magarca iz franšize 'Shrek' jer tu samo posuđuje glas animaciji, datira iz 1988. godine kada je igrao princa Clarenca u komediji 'Dolazak u Ameriku'. Sve što je dolazilo kasnije, donosilo je sve žešće Murphyevo kerefekiranje a time i razočarenje u njegove komedije.

Srećom, u 'Velikoj krađi nebodera' Murphya, iako je uz Briana Grazera ovdje i producent, ima taman toliko da njegovo kerefekiranje nema prilike isplivati i ne može nagrditi užitak u radnji ove komedije. Tako se stječe dojam da gledamo "starog" Eddiea, a u biti gledamo editiranog Eddie Murphya koji samo u natruhama podsjeća na Reggie Hammonda (48 sati - 1982) i Billy Ray Valentina (Kolo sreće - 1983). Ovdje ga spašava i kohezija dueta Stiller/Murphy, koja nastaje unatoč dijametralnoj opozitnosti ova dva glumca, a o čemu će biti riječi kasnije.

Kovacs VS Shaw - komedija subverzivnog predznaka

Radni naslov ove komedije je bio 'Urban Ocean's 11', a glavne uloge su prvotno trebali imati Eddie Murphy i Chris Rock i tu sve postaje posve jasno, ovo je trebala biti još jedna crnačka komedija. Kako realizacija nije otišla predaleko od toga (dobar dio zaposlenika tornja imaju očigledna imigrantska imena), odmah znate o čemu se otprilike radi.

Ali odmah znate i da ćete u ovom filmu uživati više nego u svim Oceanovim nastavcima zajedno. Nakon što otkriju da im je Bernard Shaw (Alan Alda), stanovnik tornja, burzovni mešetar ukrao novac iz mirovinskog fonda, zaposlenici (posluga) u stambenom tornju smišljaju i dogovaraju krajnji oblik osvete.

Odmah ćete zapaziti da je robinhudovska forma filma u ova krizna vremena vrlo zahvalan filmski materijal. Vjerovali ili ne, u sebi sam kroz film zamišljao načine na koje će na kraju ova šarena skupina financijski isprašiti tur wallstreetovskom bezličnjaku Shawu.

[VIDEO_782]
Velika krađa nebodera trailer

Josh Kovaks (Stiller) iz Queensa već dulje od 10 godina upravlja najluksuznijim i najbolje čuvanim stanovima u New Yorku. Ništa ne može izbjeći njegovom oštrom oku. Na vrhu njegove zgrade u kućnom je pritvoru titan s Wall Streeta, Arthur Shaw kojeg igra Alan Alda (Aviator, serija M.A.S.H.) zbog toga što su ga ulovili u krađi 2 milijarde dolara od investitora, zbog čega su najviše stradali djelatnici koji su ostali bez novca za mirovinski fond.

Shaw je isplanirao savršeni zločin i treba još svega par dana da bi se izvukao, a Joshova ekipa obraća se sitnom lopovu Slideu (Murphy) i planira gotovo nemoguće: ukrasti 20 milijuna dolara za koje su sigurni da su sakriveni u budno čuvanom stanu u kojem ekipa iz FBI, na čelu koje je specijalna agentica Claire Denham - Tea Leoni, (Frka sa Dickom i Jane) čuva Shawa.

Dijametralne suprotnosti

Prvo, u ovom filmu su s jedne strane bogati bijelci koji imaju imena poput Fitzugh, Simon, Hightower, Shaw. Dok su s druge strane crnci i siromašni radnici svježijih imigrantskih imena poput Kovacs, Dev'Reaux, Kwan, Rita, Sasha itd. Suprostavljanje ove dvije amerike, u ovom filmskom obračunu podtlačenih s privilegiranima oduševljava. A kao drugo, oduševljava i spoj dvojice glumaca, Stiller/Murphy, koji su zadnjih desetljeća praktički apsolutni sinonimi za bjelačku, odnosno crnačku komediju.


Eddie Murphy i Ben Stiller, prizor iz filma 'Velika krađa nebodera'

Šarm i napetost

Iako je već pomalo naporno Bena Stillera konstantno gledati u ulogama malog dobrice, ovdje je popravio gorak okus nakon katastrofalnih 'Malih Fockera'. Šarm kojim odiše kao Josh Kovacs, kadrovski menadžer kakvog bi svaki radnik poželio sigurno će naletjeti na simpatije publike u vremenima kada su u stvarnosti na takvim pozicijama uglavnom nečiji rođaci upitne stručnosti, koji svoju nesposobnost upravljanja često iskaljuju na svojim podređenima.

Sitni kriminalac Slide, novi/stari Eddie Murphy, koji, izlaz iz "zagrljaja" snaga zakona uglavnom traži dernjavom i cirkusiranjem, publiku će zabavljati epizodnim pojavljivanjem do zapleta radnje kada sama priča izlazi iznad glumaca i preuzima koncentraciju publike.

Scenarističke akrobacije

Ted Griffin koji je pisao modernu adaptaciju 'Oceanovih 11' i Jeff Nathanson koji iza sebe ima scenarij za 'Uhvati me ako možeš' solidno su izbalansirali odnose među likovima, međutim, rješenja koja su ponudili iza zavidne količine preokreta u filmu su pravi dragulji ove priče koji će podosta impresionirati publiku. Ono što mala skupina odvažnih kradljivaca ovdje izvodi, a uglavnom igrom slučaja, je nešto što bi posramilo i Danny Oceana. Ponajviše što Kovacseva skupina krađu izvodi na krajnje sirov način bez svih onih hi-tech gadgeta kakvima bi raspolagali Oceanovi lopovi.


Velika krađa nebodera - prizor iz filma

Brat Ratner - redatelj

Ratner koji iza sebe ima osrednje komedije krimi predznaka poput 'Miris love' (1997) te Chan/Tucker "franšizu" 'Gas do daske', tek ovdje je provirio iz svoje kreativne mediokritetnosti koja "odlikuje" i njegove izlete u ostale filmske žanrove. Teško je reći koliko je Ratner kao redatelj zaslužan za to što je 'Velika krađa nebodera' zabavan film, jer se zasluge mogu pripisati i Murphyevoj očajničkoj potrebi da se vrati na pozitivno ocjenjene filmske naslove što se vidi kroz odabir scenarista te glumačkog postava u kojem su mahom sinonimi bijelačke komedije poput Matthewa Broderica, Judda Hirscha, Alana Alde i na kraju Bena Stillera koji je u fokusu filma.

Zabavan populistički film, subverzivnog predznaka već je naišao na uglavnom plodno tlo kod kritike a miris stare holivudske komedije dobra je naznaka za publiku koja će sigurno pozdraviti diskretan povratak starog Eddie Murphya.

Ocjena 6/10

kino Ben Stiller Tower Heist Ted Griffin Shrek wall street Aviator Eddie Murphy Oceanovih 11 Velika krađa nebodera Gas do daske rush hour miris love money talks precious alan alda judd hirsch Matthew Broderic Brat Ratner 48 hours 48 sati Oceans 11 Kolo sreće Tradeing places Frka sa Dickom i Jane Dolazak u Ameriku Billy Ray Valentine Reggie Hammond James Thunder Early Dreamgirls Occupy Wallstreet MASH Dozlova za male Fockere Meet the Parents: Little Fockers Jeff Nathanson Uhvati me ako možeš


Povratak na popis novosti u odabranoj kategoriji

Komentari (0)

Komentiraj članak
Kako biste komentirali članak, morate biti prijavljeni.
Ukoliko nemate korisnički račun, možete se registrirati.

Top Dvd

Top BluRay

Pretraži projekcije

Trenutno u kinima

Koji glumac je najimpresivniji u ulozi žene?