Moj Film na Facebooku Moj Film na Twitteru

Gledali smo: The kids are all right

PREMIJERE I RED CARPET / OBJAVLJENO: 14.02.2011. / Autor: Moj Film Gledali smo: The kids are all right

Autor: Ines Ignjačić
Ocjena: 8/10

Nakon dvadeset godina relativno uspješnog istospolnog ženskog braka, dogodi se afera sa muškarcem. Nije slučajno odabran baš taj muškarac; riječ je o biološkom ocu (donoru sperme) njihove djece. No, zanemarimo taj detalj. Globalno gledajući, relativnost i kompleksnost seksualnosti i seksualne orijentacije kao podskupa potonje, izražena je koliko u dnevnoj manifestaciji erotskih nagona, toliko u konstantnim preferencijama.

Istospolno roditeljstvo

Istospolni brakovi za mnoge su još uvijek veliki tabu, a oni koji o tome otvoreno govore ne boreći se pritom za vlastita prava, rijetki su. Posvajanje djece u takvim brakovima još je osjetljivije područje. Je li za djecu štetno da ih odgajaju dvije majke ili dva oca? Na tu su temu provođena mnoga istraživanja, a rezultati pokazuju da su homoseksualnci jednako dobri roditelji kao i heteroseksualci, i ne postoji veći rizik da njihovo (posvojeno) dijete bude homoseksualac, nego što je slučaj sa hetero roditeljima. Međutim, utjecaj okoline u primitivnim društvima ono je što bi djeci moglo prouzrokovati teškoće. U ovom filmu ne uočavamo takvo ponašanje od strane društva, no to i nije tema filma. Osim toga, trenutak koji pratimo je trenutak u kojem su „djeca“ već gotovo odrasli ljudi, potpuno naviknuti na obitelj sa dvije majke.

Donor sperme ili otac?

Premda iznenađen što nakon 18 godina saznaje da ima djecu, Paulov život koji se bazira na poslu i pokojoj ljubavnici ne vidi obitelj kao nešto loše –  dapače, svojoj djeci postaje prijatelj i na obostrano zadovoljstvo provode sve više vremena zajedno. Jules (Julianne Moore) se u to vrijeme počinje baviti dizajnom okolišta i on joj postaje prvi klijent, a jedina osoba kojoj Paulovo druženje s obitelji smeta jest njezina supruga Nic (Annette Bening). Doza ljubomore je sporedna; glavno je to što muška ruka u obitelji sada postaje doslovno muška.

Jedino što je Paul (Mark Ruffalo) napravio za dobrobit obitelji (ne razmišljajući o obitelji nego o 60 dolara koji su tada značili mnogo) jest to što je ranih devedesetih donirao spermu. Premda je to sasvim dovoljno da biološki bude jednako roditelj kao i majke, iznenadno pojavljivanje i „miješanje“ u obitelj te nametanje modernog roditeljstva u već postojeće dugogodišnje principe odgoja ne mogu proći neopaženo. Niz konflikata koje će takvi postupci uzrokovati dovesti će do toga da netko mora biti „izbačen“ – jer ni u jednoj obitelji ne mogu postojati tri roditelja. Pitanje je samo hoće li to biti Paul – ili jedna od majki.

Drama sa nekolicinom komičnih elemenata obrađuje temu o kojoj se mnogo govori, ali često stvar ostane tek na pričama. Za razliku od većine filmova koji se bave temom seksualnih manjina, a pritom prikazuju proces ulaska u veze i reakcije okoline, ovdje je srž propitivanje u suprotnom smjeru od onoga na koji je publika navikla; nije upitno jesam li homoseksualac nego – što ako sam ipak heteroseksualac?

Film je nominiran za Oscara u četiri kategorije, između ostalog i za najbolji film.

Oscar Mark Ruffalo brak gay preljub seksualnost annette bening nominacija


Povratak na popis novosti u odabranoj kategoriji

Komentari (0)

Komentiraj članak
Kako biste komentirali članak, morate biti prijavljeni.
Ukoliko nemate korisnički račun, možete se registrirati.

Top Dvd

Top BluRay

Pretraži projekcije

Trenutno u kinima

Koji glumac je najimpresivniji u ulozi žene?