Gledali smo: Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2 ispunjava sva očekivanja i još ponešto više. Amerikanci nekada zaista vrlo ugodno iznenade. Prvo što upada u oči je špica i uvod u film koji je neka vrst počasti kineskom kazalištu sjena, koje je prvi oblik umjetnosti koji se zapravo odvija na platnu, inače, napravljenom od papira Murve. Jednostavna a genijalna ideja kojom se filmu dodaje zrno kulturne vrijednosti koje možda zaintrigira barem jednog gledatelja. Puno je pozitivnih detalja u filmu Kung Fu Panda 2, ovo je samo jedan startni koji vas odmah osupne i ostavi ugodno iznenađenima te navede da se opustite jer znate da nećete gledati još jedan fast-food film napravljen isključivo zbog mlaćenja para već i zbog dobre ideje u samoj srži filma koji promovira skromnost pojedinca, pozitivno vrednovanje raznolikosti kao i prijateljstva.
Sve ove ključne odlike filma Kung Fu Panda 2 koliko su dio šire slike, toliko su okupljene u glavnom liku, pandi Pou koji je, premda otvoreno i pomalo infatilno gladan slave, iznimno skromnog karaktera, ne pravi razlike među svojim prijateljima koji su različitih veličina i vrsta te u njima kao prijateljima vidi glavno uporište za bilo kakav životni uspjeh i sreću. Kung Fu Panda sasvim otvoreno promovira ono što bismo politički-korektnim rječnikom nazvali multi-kulturalnost.
Sinopsis
Po živi svoj san - štiti Dolinu mira zajedno sa svojim prijateljima i kung fu majstorima Paklene petorke: Tigricom, Ždralom, Zmijom i Majmunom. Ali njegovom novom fantastičnom životu prijeti strašni zlikovac, koj planira upotrijebiti tajno nezaustavljivo oružje kako bi osvojio Kinu i zauvijek uništio kung fu. Po i Paklena petorka moraju ga zaustaviti. Kako Po može zaustaviti oružje koje uništava kung fu? Mora pogledati u svoju prošlost i otkriti tajne svojeg misterioznog podrijetla. Samo tada će moći osloboditi snagu koja mu je potrebna za uspjeh.
Fast-food zabava
Sve veći broj block-buster animiranih filmova svoje uporište bazira na referencama pop kulture ili barem promovira neke od njenih istanca makoliko iste dobro ili loše utjecale na publiku. A ne zavaravajte se, itekako utječu. Kung Fu Panda 2 ih vjerovali ili ne, izbjegava u svakom pogledu i time pošto-poto zadržava svoju edukatuvnu poruku koju gura kroz širu sliku. Možda je naivno mlađariji nametati cufastog medvjeda djetinjeg karaktera kao nekakav uzor ali svaki pokušaj valja pozitivno vrednovati pa tako i ovaj. Jedini primjer pop-kulture u ovom filmu su akcijske figurice Poovih suboraca i prijatelja.
Po Ping
Premda je panda Po sad majstor kungfua, i dalje je pomalo djetinj, i dalje s fascinacijom promatra svoje prijatelje, suborce Tigricu, Bogomoljku, Majmuna, Ždrala i Zmiju i još uvijek skromno se postavlja u odnosu na druge kungfu majstore. Premda pokazuje dozu nehajnosti i aljavosti ipak poslušno pokušava shvatiti i naučiti još ponešto novo. Karakterno, Po u odnosu na prvi film nije ni najmanje nagrđen. Scenaristi su odradili vraški dobar posao zadrživši likove onakvima kakvi su karakterno u prvom filmu. No, ne valja negirati ni zasluge redateljice filma Jennifer Yuh koja nije zapala ni u sve češće boljke borilačkih filmova poput preobilne količine slow-motion udaraca popraćenih fiksiranim kretanjem kamere oko objekata akcije.
Režija i likovi
Spomenuo sam već uvodni omaž kazalištu sjena koji dočarava uvod u priču, no, Yuh je producentima filma dodatno ušparala budžet prikazujući Po-ove flashbackove djetinjstva kao klasične crtane 2D animacije metaforički ih smještajući i u prošlost publike. Sama primjena iste dodatak je ovom filmu poput trešnje na vrhu šlag torte jer jasno razdvaja prošlost od sadašnje radnje filma. Animacije i mimika likova su predivno ljupki, premta bi tu ostala zamjerka na previše „obične“ praščiće i zečiće koji su time prejasno naznačeni isključivo kao statisti. No, kada pogledamo pauna Shena i glas koji ga uobličava, odnosno Gary Oldmana onda shvaćamo s koliko su pažnje animirani likovi za ovaj film. Kao što je Jack Black, ako pogledamo njegovu dosadašnju filmografiju, gotovo pa savršen za ulogu Po-a, toliko je glas Oldmana odlično sjeo u perje histeričnog pauna Shena. Podozrivo oko i uho, još su u prvom filmu iz 2008. godine primjetili da tek nekoliko likova ima prava imena dok su ostali dobili imena po svojim životinjskim vrstama. Ne znam, je li to manjak mašte ili nekakva linija razdvajanja primarnih i sekundarnih likova no nije baš neki plus, kao što ne mora biti niti nekakav značajniji minus filmu.
Kung Fu Panda 2
Film će vas zabaviti u svakom pogledu. Odiše komičnim kung fu komedijama hongkonške produkcije. Osim nekoliko vizualnih omaža starijim oblicima animacijske umjetnosti, glazba je također rađena da što bolje dočara ambijent klasicizma i dodatno naglasi notu kung-fu kinematografije. Da, premda je riječ o nastavku, film je odličan. Kung Fu Panda 2 je jasno namijenjen mlađoj publici ali svojim izrazito komičnim momentima te ponešto zrelog gumora ide na ruku i odraslima. Ono što me najviše interesiralo kod ovog filma hoće li radnja opet sadržavati moment apsolutne komike kakav smo imali u prvom filmu te hoće li taj moment biti jednako smiješan kao što je to bio prvi? I ovi odgovori ostaju potvrdni kao još jedna pozivnica da ovaj film što prije pogledate dok je još u kinima.
Ocjena: 9/10
Cinestar Movieplex komedija 3D kino recenzija animirani imax Mladen Šagovac Gary Oldman Kung Fu Panda Jack Black Kung fu panda 2 cineplexx
Povratak na popis novosti u odabranoj kategoriji
Komentari (1)
Ukoliko nemate korisnički račun, možete se registrirati.
Top Kino
Top Dvd
Top BluRay
Pretraži projekcije
Trenutno u kinima
22.09.2022. u 14:16Počelo je snimanje novih nastavaka serije 'Južni vetar'!
19.04.2022. u 08:21Titlovi za minimalac
19.04.2022. u 08:20Neobična zanimanja kojima su se poznati glumci bavili prije nego su postali slavni
16.03.2022. u 09:12Kako dobiti posao u filmskoj industriji?
09.03.2022. u 09:1215 filmskih poslova u industriji zabave