Otvoren 4. Subversive Film Festival: Svaka generacija treba svoju revoluciju
Autor: I.C.
Revolucija ( od latinske riječi revolutio, odnosno preokret ) jest fundamentalna promjena moći, vlasti ili organizacijskih struktura koja pritom zahvaća kratko vremensko razdoblje. Svaka generacija treba svoju revoluciju, a naša 'nejaka' zemlja novo izdanje, Subversive Film Festivala, nerijetko etiketiranog kao najpametnijeg festivala u regiji i šire, ustoličene platforme progresivnih misli i strujanja u nas i u svijetu.
Dvotjedna manifestacija, koja počiva na sinergijskom spoju filma i kritičke teorije ( prvi je tjedan rezerviran za filmske projekcije, a drugi za seminare, predavanja, međunarodne konferencije, filmski forum, filmsko-teorijska škola...), svečano je otvorena u kasno subotnje poslijepodne u ugodno popunjenom kinu Europa.
Platnima kina Tuškanac i Europa sljedećih će dana 'prodefilirati' čak 80-ak filmskih ostvarenja svih metara i žanrova, pod zajedničkim tematskim 'krovom' - Dekolonizacija, nove emancipacijske borbe, a buktećoj recesiji usprkos, Subversive Film Festival će i ove godine ugostiti oko 50 vrhunskih intelektualnih svjetskih umjetnika ( između ostalih to su Antonio Negri, Terry Eagleton, Zygmunt Bauman, Istvan Meszaros, David Harvey, Gayatri Spivak, Slavoj Žižek, Samir Amin i drugi ) koji su svakako jedinstvena prilika da iznova preispitamo krucijalne ljudske vrijednosti poput slobode, pravednosti, odgovornosti..
Dolaze gosti od kojih svaki sa sobom donosi nove ideje i stavove koje treba propitivati, o kojima treba raspravljati. To su nove istine s kojima se moramo suočiti ako mislimo graditi ovaj svijet, a ne rušiti. S novim vremenom stižu i nove istine koje svakako moramo naglas izgovoriti i prihvatiti ih kao uvjete djelovanja, a ne razaranja.
- istaknuo je važnost prisutstva genijalnih umova današnjice na festivalskim zbivanjima direktor festivala Nikola Devčić.
Filmska kockica festivalskog mozaika podastrijet će tzv. treću kinematografiju (indijsku i afričku) te četvrtu kinematografiju (postkolonijalni etnografski film). Dok će indijski film biti prezentiran u dva dijela ( jedan iz razdoblja nakon neovisnosti 1947., tzv. 'indijskog filmskog zlatnog doba' obilježenog ponajprije djelima Bimala Roya, Ritwika Ghataka, Raja Kapora, Guru Duttam, a drugi avangardnim i post-avangardnim uratcima novog indijskog filma ), afrička će se kinematografija pak predstaviti svojom subsaharskom fazom - od 60-ih do 80-ih godina s filmovima Djibrila Diop-Mambetyja, Meda Honda i Ousmane Sembenea - te suvremenom nigerijskom, kao drugom najvećom filmskom industrijom, i to pod zajedničkim nazivnikom Nollywood (u zlatnoj sredini između Bollywooda i Hollywooda).
Osim u teorijskom, festival će se i u svom filmskom segmentu programa baviti pokretima za oslobađanje koji s jedne strane oblikuju, a s druge strane dekonstruiraju kolonijalne prakse. Filmski program, stoga, fokusirat će se konkretno na dekolonizaciju europocentričkog i historiografskog pogleda te shodno tome predstaviti širok spektar estetika otpora
- bacila je 'svjetlo' na filmski segment umjetnička direktorica festivala Dora Baras.
Svečanosti otvaranja nazočio je i Veleposlanik Republike Indije Pradeep Singh koji se obratio prigodnim riječima.
Moja je dužnost zahvaliti se svima koji su omogućili realizaciju ovog festivala. Uistinu je velika privilegija i čast danas u Zagrebu ugostiti Shyama Benegala, jednog od najznačajnijih i najuspješnijih redatelja u Indiji uopće.
Velika je čast biti ovdje, dijelom ovog festivala. Izuzetno mi se sviđa što ovaj festival njeguje kombinaciju filmskog i teorijsko-praktičnog dijela. To u svijetu nije baš učestalo. Također, vrlo je zanimljivo zašto je upravo ovaj film izabran za otvorenje jer sam ih snimio uistinu mnogo. Pozivam vas da ga pogledate i to će nam svima biti odgovor
-najavio je Shyam Benegal svoj film 'Kali-juga: mračno doba' te upozorio da si je u trajanju dao oduška (152 minute), ali da je to neizbježna karika što prati lanac svih filmova koji potječu iz te daleke zemlje.
Nakon odulje projekcije 'Mračnog doba', suvremene verzije slavnog epa Mahabharata, koji prati sudbinu dviju poduzetničkih obitelji, gdje koloplet njihovih međusobnih odnosa, prožet ljubavlju i mržnjom, strašću za vlašću i moći i inim, dovodi do neizbježnog sloma i tragičnog kraja, filmsko se druženje nastavilo u foajeu kina, uz 'slučajne' indijsko-afričke ritmove, a u pozitivnom ozračju uzbudljivih filmskih dana koji dolaze ususret.
Sve filmske projekcije četvrtog izdanja Subversive Film Festivala su besplatne, a veći dio njih se prvi put ( a vjerojatno i posljednji) prikazuju u Zagrebu. Na www.subversivefilmfestival.com potražite program po danima i sve ostale informacije.
Kino Tuškanac tuškanac Kino Europa festival subversive film festival europa subversive
Povratak na popis novosti u odabranoj kategoriji
Komentari (0)
Ukoliko nemate korisnički račun, možete se registrirati.
Top Kino
Top Dvd
Top BluRay
Pretraži projekcije
Trenutno u kinima
- 22.09.2022. u 14:16Počelo je snimanje novih nastavaka serije 'Južni vetar'!
- 19.04.2022. u 08:21Titlovi za minimalac
- 19.04.2022. u 08:20Neobična zanimanja kojima su se poznati glumci bavili prije nego su postali slavni
- 16.03.2022. u 09:12Kako dobiti posao u filmskoj industriji?
- 09.03.2022. u 09:1215 filmskih poslova u industriji zabave