Moj Film na Facebooku Moj Film na Twitteru

OSCAR 2016 ZANIMLJIVOSTI: TOP 10 najvećih oskarovskih gubitnika u povijesti filma

FILMOVI I GLUMCI / OBJAVLJENO: 26.02.2016. / Autor: Ratko Martinovic OSCAR 2016 ZANIMLJIVOSTI: TOP 10 najvećih oskarovskih gubitnika u povijesti filma

Iako je svake godine aktualna priča o glumcima koji nisu dobili Oskara, a trebali su - moguće je da već na sljedećoj listi nećemo imati jednoga s ovog popisa.

A na popisu ih je deset i svaki na svoj način nije ostvario ono što je možda i morao i trebao - osvajanje akademskog kipića. U izboru smo zanemarili počasne Oskare, a isto tako nisu uključeni niti oni koji su ih osvajali u nekom drugom sektoru.

10. Marilyn Monroe

Iako će mnogi kao glavni argument njezinog neuspjeha uzeti uloge u komedijama i ranu smrt - neki su svoje laureate osvajali mlađi, i to baš u tada najpopularnijim 'mainstream' komedijama. Sumnjam da itko poriče kako je riječ o legendarnoj glumici, no ta legenda joj je isto tako i glavna prepreka prema dušobrižničkoj i često malograđanskoj akademiji. Dokaz tomu je kultni 'Neki to vole vruće' kada joj je kipić ispred nosa preotela neuvjerljiva Doris Day.



9. Tom Cruise

Iako bi se mnogi mogli začuditi odakle Cruise u ovom popisu, to zapravo i nije neko preveliko iznenađenje. Čovjek jednostavno nije imao sreće pa se uvijek nakon fenomenalne uloge morao suočavati s osobama koje su svoje role odradile na istoj ili boljoj razini. Možda nema 'DiCaprio sindrom' pošto ne glumi odlično u kontinuitetu niti uvijek bira dobre naslove, no nije daleko od 'dijagnoze'. 'Malo dobrih ljudi', 'Rain Man', kultni 'Top Gun', solidna 'Valkira', nagrađivani 'Jerry Maguire', 'Oči širom zatvorene', 'Magnolia' - samo su neki od naslova koji su ga povezivali s akademskim kipićem, no bez uspjeha.



8. Gary Oldman

Mnogi ga nazivaju 'najboljim glumcem generacije'. Maestralni Englez rasturio je Hamleta, Sida Viciousa, Drakulu, Oswalda, komesara Gordona, Stansfielda u Leonu... Mogli bi zbilja podugo nabrajati jer je čovjek uspijevao povezati odlične filmove i uloge, te ostvarivati višedesetljetni kontinuitet što nije pošlo za rukom ni odličnom Edwardu Nortonu. Uzor praktički svim mladim naraštajima nominiran je samo jednom, i to 2011. za solidni (no ništa više od toga) 'Tinker Tailor Soldier Spy' - a u njegovom slučaju možemo reći da to više govori o akademiji nego o njegovoj glumi.



7. Mia Farrow

No, što onda reći za ovu glumicu? Holivudska ikona, muza dvojice genijalaca - Romana Polanskog i Woodyja Allena - i osoba koja već pedeset godina dominira 'A' listom. 'Rosemaryna beba', 'Veliki Gatsby', 'Smrt na Nilu', 'Ljubičasta ruža Kaira', 'Hana i njezine sestre', 'Alice'... Nominirana je u više navrata, osvajala sve moguće laureate, no akademija je nikada nije voljela. S obzirom da ima tek 71. godinu, sasvim je moguće za očekivati da ono najbolje još nije niti pokazala, a Roman i Woody će je se valjda i sjetiti.



6. Ian McKellen

Skoro da je i bizarno i blasfemično da popularni Sir nije osvojio niti jednog Oskara. Nominiran je dva puta i u oba navrata ga je akademija vješto eskivirala - prvi puta za ulogu u 'Gods and Monsters', a zatim i za utjelovljenje Gandalfa, jednog od najprepoznatljivijih likova u povijesti kinematografije. Kako je pravu slavu nakon kazališta ustanovio tek u 21. stoljeću slično kao i u slučaju Farrowice nije naodmet zaključiti da za njega još ima strateškog prostora.



5. Leonardo DiCaprio

A što reći, pobogu?! Glumac koji nije omašio još od 'Monstruma čupavaca 3' (riječ je o mom omiljenom filmu iz djetinjstva) i ima bolji postotak ubačaja od Stepha Curryja još nije osjetio strast akademije. Mogao je bar pobrati nagradu za dokumentarac 'Jedanaesti sat', ako ga već ne mogu očima vidjeti u filmu. A tu bih mogao nabrajati unedogled. Ako ga sada ne dobije... Ma dobit će ga. Ili će ga dobiti za ulogu Jacka Kerouaca, idejnog pokretača hippie pokreta. Ili će ga već dobiti kroz neki od odličnih deset filmova u nizu. Kada snimite petnaest odličnih ostvarenja u seriji, za Oskare ne trebate strahovati.



4. Sergio Leone

I kada ispucamo sve glumce, dolazimo do onih najzakinutijih - redatelja. Prvi u bolnom nizu i osvajač 'drvene medalje' na listi je majstor zanata. Vjerovali ili ne, nije dobio niti nominaciju za Oskara? Ha-Ha-Ha. LMFAO! Kreator špageti vesterna barem je podario počasnog Oskara svom suradniku Morriconeu i dobio posvetu od Eastwooda. 'Bilo jednom u Americi', 'Bilo jednom na Zapadu', 'Dobar, loš, zao', 'Za šaku dolara'... Sve jedno veliko ništa. Tarantino ga smatra najvećim od najvećih, Clint uzorom nad uzorima, no što to vrijedi kada sve pohvale dobiva od kritike i publike. Ček, pa zar to i nije i više nego dovoljno?



3. Fritz Lang

A ako je Leone tek četvrti, zamislite što nas tek očekuje. Lang je nokautiran prije nego što je ring uopće i postavljen. Ok, za 'Metropolis' Oskara nije mogao ni dobiti (akademija ih uvodi tek dvije godine kasnije), no za 'M' je barem jedan ipak morao kapnuti. Mnogi će ustvrditi da je tvrdi 'noir' pretežak za pretenciozne malograđane u žiriju, no koji su pak argumenti za recimo - 'Fury', 'Samo jednom se živi', 'While the City Sleeps', 'Scarlet Street' ili 'The Big Heat' - sve odreda velike hitove među publikom i kritikom. A počasni laureat nije niti spomenut. Sva sreća pa ga danas praktički svi najveći majstori filma nazivaju uzorom.



2. Alfred Hitchcock

Još jedan Sir bez nagrade. Pionir mnogih redateljskih i scenarističkih tehnika, kultni genij i još kultniji 'cammeo' zadužio je sve filmofile sa svojim uracima. Nema smisla nabrajati sve klasne filmove, no ima smisla spomenuti da je u dva navrata zapravo Oskara i dobio. Prvi je 1941. kada mu je 'Rebecca' upecala kipić za najbolji film, no isti nije završio kod njega već kod producenta. Drugi moment je 1968. kada kao producent dobiva nagradu 'Irving G. Thalber Memorial Award', što je preteča današnjeg počasnog Oskara. Koji ne izgleda kao Oskar. 'Psiho', 'Vrtoglavica' i 'Prozor u dvorište' samo su sramotnom nepravdom izgubili utrku od lošijih suparnika i Hitcha pretvorili u najvećeg gubitnika akademije. Dobro, ne najvećeg, ima jedan i gori.



1. Stanley Kubrick

Mislim da nije nimalo pretenciozno zaključiti kako je riječ o daleko najboljem redatelju svih vremena. Genij, prokleti perfekcionist i čovjek na čije su filmove ljubomorni apsolutno svi filmaši nije osvojio niti jednog jedinog Oskara. Čisto jer je akademija jednostavno preglupa za takve genijalštine. Jedini s kojim bi se mogao dobro potući je Andrei Tarkovsky, no on je ionako Rus u doba najžešćeg Hladnog rata. 'Putevi slave', 'Lolita', 'Dr. Strangelove' (uuuuuuu), '2001: Odiseja u svemiru' (pobogu!!!), 'Paklena naranča' (AAAAAAA!!!!), 'Barry Lyndon' (čista jebena poezija), 'Isijavanje' (najbolje od najboljeg Nicholsona), 'Full Metal Jacket' (vojno pranje mozga i prljavi prljavi rat), 'Oči širom zatvorene'... Jednostavno je nepojmljivo da ga je akademija čak 12 (!!!) puta nominirala, a da je ostao bez kipića. Morbidno... Čak je i DiCaprio za njega mala beba...

Tom Cruise Leonardo DiCaprio Alfred Hitchcock Gary Oldman Ian McKellen Marilyn Monroe Stanley Kubrick Sergio Leone akademija mia farrow laureat Oscars 2016 nepravda gubitnici Fritz Lang


Povratak na popis novosti u odabranoj kategoriji

Komentari (0)

Komentiraj članak
Kako biste komentirali članak, morate biti prijavljeni.
Ukoliko nemate korisnički račun, možete se registrirati.

Top Dvd

Top BluRay

Pretraži projekcije

Trenutno u kinima

Koji glumac je najimpresivniji u ulozi žene?