Jackie (2016) - Emotivna priča o ženstvenosti i odvažnosti

Nova godina krenula je već poznatim tempom smrti poznatih osoba, a ovaj film će ostati zapamćen kao posljednja uloga neponovljivog Johna Hurta. I da se odmah nadovežem na to, ne samo po tome nego po vrlo emotivno prezentiranoj sudbini netom bivše prve dame Amerike Jacqueline Kennedy Onassis. Kada je forma Biopica u pitanju teško je znati je li sve prikazano upravo onako kako je izgledalo i u stvarnosti, no romantizacija i empatija predloška Noah Oppenheim osjeti se u svakom trenutku. Mladi čileanski redatelj Pablo Larraín ne samo da je pokazao kako mu je mjesto u Hollywoodu već je i bombastično uletio u višu filmašku klasu. Uzeti kao debi psihološku dramu i vrlo osjetljivu temu te je realizirati na ovaj način dokaz je da pred Čileancem tek predstoje najsjajniji dani. Premisa svega je intervju nakon famoznog atentata i priča iz prve ruke o najvećem šoku u novijoj povijesti SAD-a, uz neprikosnoveni 9/11. Slažem se s opservacijom jednog kritičara da ovakvo djelo domaći redatelj nikada ne bi uspio snimiti - što zbog straha od pogreške, što zbog neobjektivnog pristupa. Nisu ipak redatelj i scenarist jedini generatori ovog zanimljivog ostvarenja.
Netko je morao utjeloviti Jackie u svoj njezinoj ranjivosti i karakternoj raskoši. Uloga kao stvorena za akademski kipić (ili potpuno potonuće poput Kidmanice i Grace Kelly) bila je kao nacrtana za Natalie Portman. Portmanica oduvijek slovi za odličnu glumicu, no način na koji je u ovom filmu prenijela emociju potresene Jackie bolji je i od uloge u 'Crnom labudu'. Tugu jedne žene uspjela je uzdignuti iznad tuge jedne predsjednikove supruge, a to je zaista bio lavovski zadatak. Scena s djecom u sobi tek koji sat od povijesnog atentata vjerojatno će biti zapamćena kao najveće 'more suza' još od Titanica. Radnja je savršeno sinkronizirana s njezinom rolom pa je čitav narativni proces poput plesa između tuge, snage, hrabrosti i ljudskosti. Život u čitavoj svojoj lepezi vrti se kroz pomalo skromnih sat i pol, a vidi se i da je producentsku palicu preuzeo Darren Aronofsky. Najveći plus još je taj što film možemo gledati kao stvarni povijesni događaj i razglednicu vremena no isto tako ga možemo razmatrati i simbolički, kroz prizmu osobne tragedije koju svatko od nas doživi prije ili kasnije i s istom se mora nositi, poput svojevrsnog križa i osude.
I evo, napravite ovako zahtjevan, ambiciozan, golem film i unatoč svemu doživi 'flop' na kino blagajnama i na šok SAD-a ga praktički nitko ne pogleda. Od silnih udruga za ova ili ona prava, pokreta, organizacija, povijesnih štovatelja Kennedyjevog lika i djela - film podbaci na prvoj instanci. Kako jedan drugi kritičar veli - da je suvremeni feminizam manje autocentričan, 'Jackie' bi bio blockbuster. No unatoč tom gotovo sramotnom stavu publike Akademija nije prezala od nominacija pa su tri sletjele, a najznačajnija je ona za glavnu glumicu. Koju Portmanica vjerojatno neće dobiti jer projekcija kao apsolutnog favorita gura Emmu Stone dok odlično stoji i Meryl Streep, ne toliko zbog fascinantne uloge koliko zbog pomodarske kritike Trumpa i pohvale 'Nobelovcu' Obami. Svaka čast Stoneici no ruku na srce - ako uloga Jackie u ovom kontekstu nije vrijedna najveće nagrade, besmisleno ju je uopće i dodjeljivati ako je ne osvajaju zaista najbolji. Ako ste ljubitelj Biopica i fan obitelji Kennedy, ovo je naslov kojeg nipošto ne biste smjeli propustiti...
Natalie Portman Darren Aronofsky Jackie Noah Oppenheim John Hurt Pablo Larrain Jacqueline Kennedy Onassis
Povratak na popis novosti u odabranoj kategoriji
Komentari (0)
Ukoliko nemate korisnički račun, možete se registrirati.
Top Kino
Top Dvd
Top BluRay
Pretraži projekcije
Trenutno u kinima
22.09.2022. u 14:16Počelo je snimanje novih nastavaka serije 'Južni vetar'!
19.04.2022. u 08:21Titlovi za minimalac
19.04.2022. u 08:20Neobična zanimanja kojima su se poznati glumci bavili prije nego su postali slavni
16.03.2022. u 09:12Kako dobiti posao u filmskoj industriji?
09.03.2022. u 09:1215 filmskih poslova u industriji zabave